News

TV kampanyası izleme nasıl çalışır?


Makale dili: Deutsch | English | Français | Italiano

TV-Analytics-wywy-website-visitsİkinci ekran kullanıcıları, reklamdan sonra saniyeler içinde reklamverenin web sayfasını ziyaret ederek, şimdiye kadar ilk kez TV reklamlarının etkisini gerçek zamanlı olarak takip etmemize olanak veriyor. Araştırmalarımıza göre, TV reklamlarının siteye gönderdiği izleyicilerin %80’i reklamdan sonraki ilk 90 saniye içerisinde siteye gelmektedirler.

Bu etki online analitik araçlarla ölçülebilir.
 
TV kampanyanızın etkisini ölçebilmeniz için iki şeye ihtiyaç duymaktasınız:

1. Websayfanızın KPI‘sına (anahtar performans göstergesine) gelecek TV kaynaklı trafiğin düzgün olarak gözlemleyebilmek içın, bir analitik araca. Birçok analitik araç zaten hali hazırda TV reklam modülü sunmaktadır. Bunu Google Analytics veya Adobe Analytics ile de biraz daha zaman harcayarak analiz edebilirsiniz.

2. TV yayın verilerinizi doğrulayarak! Elinizde bulunan TV medya planına tam olarak güvenemezsiniz çünkü yayınlanma süreleri çoğu zaman birkaç dakika gecikmelidir. Kullandığınız analitik araca göre, ya gerçek zamanda yayın bilgisini ya da ex-post cvs dosyalarıyla, ileri bir tarihte yayının tam olarak gerçekleştiği zamanları kullanabilirsiniz.

 
tv-campaign-tracking-infographic-turkish-wywyTV reklamı yayınlandığında, ilk olarak Analitik araç belli bir zaman dilimi içerisinde gelen kullanıcıları ‘TV reklamı’ adı altında ‘tag’lemektedir. Bu süre genelde 3 ila 7 dakika arasındadır. Araştırmalarımız göstermiştir ki, TV reklam kaynaklı websitesi ziyaretlerinin %95’den fazlası, reklam yayınlandıktan sonraki ilk 5 dakika içerisinde gerçekleşmektedir.İkinci aşamada, analitik aracın istatistik analiziyle devamlı ziyaretçiler ile TV reklamını gördüğünden dolayı gelen ziyaretçiler birbirinden ayrılır. Toplam trafikten düzenli ziyaretçiler çıkartılır. Geriye kalan kısım TV reklamından kaynaklanan artış olarak belirlenir. Düzenli ziyaretçiler normalde varolan trafiktir ve reklamdan ÖNCEKİ X dakikaya bakılarak belirlenir. Birey bazlı bir kullanıcı bilgilendirmesi olmadığını önemle belirtmek isteriz (çünkü bu kişinin kesinlikle reklamı izleyip geldiğine dair bir garanti verilemez). Fakat toplamda ne kadarının TV’den kaynaklı geldiği kestirilebilir. Bu istatistiksel analiz, kısaca ziyaretçi sayılarının tamamından normalde olan trafik çıkartılarak hesaplanır.TV reklam kaynaklı artışlar belirlendikten sonra bu artışları TV reklamlarının maliyetiyleriyle kıyaslayarak, artışları ve maliyetlerindeki farklılıkları göz önüne alarak ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu ayarlamalarla medya planınızı optimize edebilirsiniz. Farklı reklamları, reklamların yayınlanma zamanlarını, farklı kanalları kıyaslayarak, sizin için hangisinin en çok faydalı olduğunu görebilirsiniz.

 
Dikkate almanız gereken birkaç nokta:
1. Tabiki reklamınızı izleyenlerin tamamı sitenize yönelmemektedir. TV reklamının marka değerine olan katkı payı, izleyicilerin markayı tanıması gibi konular bu yöntem ile ölçülemez (bunun için reklamverenler genelde ‘bir gün sonra arayıp anket yapma’ yönetimini kullanırlar). Genel ve basit bir tahmin yapacak olursak, hemen siteyle bağlantı kurmayan izleyicilerde farklı reklamlara, yayınlanma sürelerine ve kanallara benzer tepkiler vermektedirler.

2. Yayın zamanı, reklam ve kanal birbiriyle bağlantılı olup birbirini etkilemektedir. Tek bir kıyaslama yaparak bu bağlılığı anlamak mümkün değildir. Bu yüzden, ancak birçok reklamı analiz ettikten sonra geçerli bir sonuca varılabilir ve bir istatistik oluşturularak bu bağlantı anlaşılabilir. Yinede, aralarındaki bu ilişkiyi görmezden gelerek yapılacak basit bir varsayımda genelde ‘yeterince iyi’ dir.

3. Genelde, izleyiciler için sitenizde tıklayabilecekleri farklı seçenekler mevcuttur. Sitenize reklamdan sonra hemen gelseler dahi, çoğu zaman istenen düzeyde conversion sağlamayabilir (newsletter’a abone olma, satın alma gibi). Bu ziyaretçiler, üç gün sonra iş bilgisayarlarından sitenize gelip, yeni bir kullanıcı olarak algılanabilirler. (şayet cihazlar arası izleme yapabilecek bir tracking servisine sahip değilseniz). TV reklamınız hatırlattığı için, birkaç gün sonra online reklamınızı tıklayarak, detaylı bir şekilde sayfanıza bakabilirler. Ve yine bu ziyaretçileri yeni bir kullanıcı olarak algılayabilirsiniz. TV reklamının sağladığı bu bütün marka değeri etkisi çok geniş bir yelpazede ölçümlenebilir. Fakat yine de TV reklamının direk etkisini ölçebilmekte ‘’yeterince iyi’’ olup, ileriki aşamada daha çok sofistike ölçümlere geçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, lütfen TV Attribution White Paper dökümanina göz atın.

Biz wywy olarak TV kampanyalarınızı takip etmenize yardımcı oluyoruz. Basit tek aşamalı bir entegrasyonla, kullandığınız analitik araca gerçek zamanlı ve kesin TV yayın verilerini gönderiyoruz. Bütün popüler analitik araçlarla entegre olabilmekteyiz; Google Analytics, Adobe Analytics, vs… Henüz bir analitik aracınız yok ise, bu konuda da size rehberlik edebilir ve analitik aracı nasıl kurabileceğinizi gösterebiliriz. Verilerimiz sizin business intelligence araçlarınızla birlikte de kullanılabilir.


Your contact for the US & Canada: (other countries)
victor-castello
Victor Castello

 
 

More information:
TV-Analytics-wywy-website-visits-2
 
TV Analytics: Analyzing and optimizing the TV ad’s online effect
(İngilizce metinler)

 
TV Analytics Study: Audibene identifies TV plan’s optimization potential
(İngilizce metinler)
tv-attribution-wywy
 
TV Attribution: The 5 things you need to know
(İngilizce metinler)

 
Video training: TV attribution made easy
(İngilizce metinler)